۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » شواری زکات
زکات از ارکان دین اسلام به‌شمار می‌رود

زکات از ارکان دین اسلام به‌شمار می‌رود

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قشم به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر میثم تارم در نخستین نشست شورای زکات شهرستان قشم در سال‌جاری با دستورکار بررسی راهکارها و موانع تحقق زکات ۲۲ میلیارد ریالی در نظر گرفته شده برای این شهرستان اظهار داشت: زکات به‌ عنوان یکی از ارکان دین […]

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قشم به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر میثم تارم در نخستین نشست شورای زکات شهرستان قشم در سال‌جاری با دستورکار بررسی راهکارها و موانع تحقق زکات ۲۲ میلیارد ریالی در نظر گرفته شده برای این شهرستان اظهار داشت: زکات به‌ عنوان یکی از ارکان دین اسلام غالبا در کنار فریضه نماز مورد تاکید قرار گرفته و از این رو می‌توان زکات و نماز را دو امر تفکیک‌ناپذیر برشمرد.

وی با تاکید بر لزوم تلاش در راستای نهادینه‌سازی فرهنگ زکات، افزود: با تجمیع زکات می‌توان خدمات ماندگاری در عرصه‌های مختلف به ویژه تعلیم و تربیت، ایجاد اشتغال، بازارچه‌های محلی و احداث درمانگاه ارائه کرد.

امام جمعه و رییس شورای زکات شهرستان قشم تصریح کرد: برمبنای احکام و اصول فقه اسلامی، زکات قابل جابجایی نیست و تبیین این مسئله بسیاری از شبهات القاءشده در جامعه بر علیه کمیته امداد را خنثی می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر تارم از دین‌مداری مردم و وجود شیوخ و علمای شیعه و اهل‌سنت که از نفوذ و محبوبیت مردمی برخوردار هستند به‌ عنوان یکی از برجسته‌ترین ظرفیت‌های قشم یاد کرد و ادامه داد: انتظار است حداکثر استفاده از ظرفیت‌های موجود در حوزه تبیین احکام و اصول اسلامی به‌عمل آید.

غلامرضا غلامی نیز کاهش فقر و رفع نیاز مستضعفین را از مهم‌ترین کارکردهای زکات برشمرد و اظهار داشت: طی سه سال اخیر بواسطه شفاف‌سازی و ایفای نقش علما و روحانیون شیعه و سنی، جمع‌آوری زکات در شهرستان قشم با رشدی بیش از ۴۳۰ درصدی همراه بوده است.

وی با اشاره به تحقق زکات ۱۳ میلیارد ریالی در سال قبل، افزود: میزان زکات در نظر گرفته شده در سال‌جاری برای شهرستان قشم ۲۲ میلیارد ریال بوده و عملی شدن آن به مشارکت علما و بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌ها نیاز دارد.

رییس اداره کمیته امداد امام خمینی(ره) قشم تصریح کرد: قانون‌گذار این نهاد متولی جمع‌اوری زکات قرار داده و توزیع آن از سوی کمیته امداد مطابق با نظر زکات دهنده با حفظ کرامت زکات‌گیرنده انجام می‌شود و تمامی فرآیند آن به‌صورت کاملا شفاف، مستند و قابل بررسی است.

وی وجود بانک اطلاعاتی نیازمندان در کمیته امداد را مرجعی برای شناسایی مستضعفین واقعی جامعه برشمرد و اضافه کرد: امکان دسترسی و بهره‌گیری پرداخت کنندگان زکات از این بانک اطلاعاتی وجود دارد.

فاروق رحیمی معاون برنامه‌‌ریزی فرمانداری قشم نیز بهره‌گیری از زکات در راستای توانمندسازی فقرا را خواستار شد و گفت: ایجاد زیرساخت‌های فقرزدایی از طریق ایجاد کارگاه‌ها، اشتغالزایی و خودکفاسازی نیازمندان بهترین محل برای هزینه کرد زکات است.

محمدصالح امینی از علمای اهل‌سنت قشم نیز کمیته امداد را بهترین نهاد و مرجع برای جمع‌آوری زکات معرفی و بیان کرد: وجود بانک اطلاعاتی و شیوه‌های پرداختی زکات از مجرای کمیته امداد، رسیدن زکات به نیازمندان واقعی با حفظ کرامت انسانی را به همراه دارد.

این عالم اهل‌سنت تصریح کرد: اگر یک ریال زکات در اموال فردی باقی بماند در حکم حق‌الناس است و حرمت اموال وی را موجب می‌شود که از این رو تبیین مسئله از سوی خطبا و علمای دینی برای حفظ دین مردم یک ضرورت محسوب می‌شود.

امینی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود، پرداخت و تقسیم صحیح زکات می‌تواند فقر را در جزیره قشم ریشه‌کن کند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*