۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مذهبی » ملی
  • شناسه : 4090
  • 25 مهر 1399 - 19:07
  • 86 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : مجتبی نوزرنژاد
  • منبع : خبرگزاری شبستان
تقویت فرهنگ وقف از مولفه‌های تحقق جهش تولید است
امام جمعه قشم:

تقویت فرهنگ وقف از مولفه‌های تحقق جهش تولید است

امام جمعه شهرستان قشم با بیان اینکه تقویت فرهنگ وقف از مولفه‌های تحقق جهش تولید است، گفت: وقف در مسائل اقتصادی می تواند جهش ایجاد کند و شعار سال را محقق سازد.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان قشم، حجت الاسلام والمسلمین دکتر «میثم تارم» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قشم اظهارکرد: اولین واقف در اسلام، شخص پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار بوده اند و بعد از آن انسان های نیک اندیش در هر عصر به این سنت حسنه همت گمارده اند.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) در خصوص وقف افزود: هنگامی که انسان از دنیا می رود عمل او قطع خواهد شد مگر سه عمل که یکی از آنها صدقه جاریه است که منظور همان وقف است.

امام جمعه شهرستان قشم، وقف را چشمه جوشان دانست و گفت: وقف همواره برای واقف، جامعه و نیازمندان جوشش دارد و همگانی است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر تارم اضافه کرد: گاهی وقف اثرات تربیتی دارد و باعث تزکیه نفس است و جایگاه و ارزش انسان را در همنوعی و هم دوستی به درجات والا می رساند باعث پرورش انسان های مسؤولیت‌پذیر و مسؤولیت‌شناس در جامعه می شود.

وی در ادامه از اثرات موثر وقف سخن به میان آورد و افزود: وقف بر اقتصاد، فرهنگ و در مسائل دینی جامعه نقش کم نظیر ی را ایفا می کند.

امام جمعه شهرستان قشم بیان داشت: یکی از عمده کارکرد های وقف ، تمرکز در اقتصاد را از بین می برد و ثروتمندان خیر اندیش سرمایه های خود را برای نیازمندان کل جامعه عادلانه توزیع خواهد شد که این توزیع باعث عدالت اجتماعی در جامعه می شود .

حجت الاسلام والمسلمین دکتر تارم در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد: وقف در مسائل اقتصادی نیز می تواند یک جهش ایجاد کند و در تحقق شعار سال که مقام معظم رهبری سال جاری را جهش تولید عنوان کرده اند را تحقق دهد .

وی عنوان کرد: یک واقف بنا بر احساس مسؤولیت اجتماعی خود که بخش عظیمی از ثروت خویش را در کار خیر وقف می کند و باعث می شود یک بخش یا روستای بدون مدرسه یا درمانگاه و یا مسجد بوده اند داراری این امکانات باشند همسو با تحقق شعار سال نیز در حرکت است .

امام جمعه شهرستان قشم گفت: نیت خیری که برای واقف بر اساس مسؤولیت انسانی و اسلامی است همان گونه که پیامبر اکرم (ص) فرمود: کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته؛ همه انسان ها نسبت به یکدیگر احساس مسؤولیت باید داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر تارم در پایان گفت: واقف یک مسلمان واقعی و وظیفه شناس است که بخش عظیمی از سرمایه خویش را در اختیار دیگران قرار می دهد و نه برای نیاز امروز جامعه و مردم بلکه برای همیشه هم مردم سود می برند و هم در اقتصاد یک جهش را ایجاد می کند و خود او نیز به کمالات والای انسانی می رسد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*